Stypendium szkolne
Stypendium szkolne
Uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa lub budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego.
Pomoc materialna jest udzielana uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia, a także wspierania edukacji uczniów zdolnych.
Pomoc materialna przysługuje:
- uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia
- wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
O pomoc materialną o charakterze socjalnym mogą ubiegać się uczniowie, którzy spełniają warunki:
- zamieszkują na terenie Gminy Haczów,
- miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia usprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być wyższa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019, poz.1507 z późn. zm.) tj. 528,00 zł,
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku:
- uczniów i słuchaczy szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym, powszednim dniu lutego – do dnia 15 lutego danego roku szkolnego;
- słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych – do dnia 15 października danego roku szkolnego.
Przyznane stypendium szkolne nie może być niższe miesięcznie niż 80% i wyższe niż 200% kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111 z późn. zm.).
Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie krótszy niż 1 miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych – na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku szkolnym.
Stypendium szkolne może być udzielane w formie:
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;
- pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym przede wszystkim na zakup podręczników;
- stypendium szkolne może być udzielane uczniom szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczom kolegiów także w formie całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania.
Rachunki, faktury powinny być wystawione na rodzica lub pełnoletnie dziecko. Wypłata stypendium następuje pod warunkiem dostarczenia przez stronę oryginalnych dokumentów potwierdzających dokonanie zakupu (w szczególności: imiennych faktur, imiennych rachunków, imiennych biletów, dowodów wpłaty KP) potwierdzających zakup przedmiotów. Dokumenty powinny być wystawione na WNIOSKODAWCĘ, czyli w przypadku uczniów niepełnoletnich na rodzica, natomiast w przypadku uczniów pełnoletnich na danego ucznia.